Gids voor de aluminiumlegeringenmarkt 2026: een diepgaande analyse van de kwaliteiten, vormen, toepassingen en prestatieafwegingen van de 1xxx tot en met 7xxx-serie.

Aluminiumlegeringen

Gepubliceerd: 25 januari 2026

Aluminiumlegeringen blijven ook in 2026 een dominante rol spelen in de discussie over lichtgewicht materialen, met een wereldwijde vraag die jaarlijks de 75 miljoen ton overstijgt. Deze vraag wordt sterk gestimuleerd door elektrische voertuigen, hergebruik in de lucht- en ruimtevaart, constructies voor hernieuwbare energie en duurzame verpakkingen. De prijzen voor primair aluminium zijn gestabiliseerd rond de $ 2.600-$ 2.900 per metrische ton op de LME, maar de premies voor legeringen blijven stabiel omdat toeleveringsketens prioriteit geven aan hoogwaardige kwaliteiten. Gerecycled aluminium vertegenwoordigt nu bijna 40% van het aanbod in Noord-Amerika en Europa, waardoor fabrikanten hun ambitieuze doelstellingen voor decarbonisatie kunnen behalen.

Hoewel puur aluminium zeker zijn nut heeft, bieden smeedlegeringen uit de 1xxx tot en met 7xxx-serie de veelzijdigheid die ingenieurs nodig hebben. Elke serie heeft specifieke legeringselementen, warmtebehandelingen en vormen – plaat, extrusie, folie, staaf, buis – die de prestaties afstemmen op specifieke toepassingen. Hieronder bespreek ik elke belangrijke serie, licht ik de belangrijkste kwaliteiten toe, typische productvormen, toepassingen in de praktijk, sterke en zwakke punten, en hoe kwaliteiten binnen dezelfde serie zich tot elkaar verhouden. Als u materiaal specificeert voor een nieuw project, biedt dit een solide uitgangspunt.

1xxx-serie: Commercieel zuiver aluminium (99,0%+ Al)

Dit zijn in principe puur aluminium met minimale legering – ideaal wanneer corrosiebestendigheid en geleidbaarheid belangrijker zijn dan sterkte.

Gemeenschappelijke cijfers: 1050, 1060, 1070, 1100, 1200

Typische vormenPlaat/vel, rol, folie (tot 0,006 mm), strip, stroomrail, draad

Toepassingen:

  • Folie: Voedselverpakkingen, blisterverpakkingen voor medicijnen, huishoudfolie
  • Plaat/rol: Reflecterende panelen, opslagtanks voor chemicaliën, reflectoren voor verlichting
  • Stroomrail/geëxtrudeerde staaf: Elektrische geleiders, stroomoverdracht
  • Plaat: Kookgerei, naamplaatjes, warmtewisselaars

Voordelen: Uitstekende corrosiebestendigheid, uitzonderlijke thermische/elektrische geleidbaarheid (tot 62% IACS), superieure vervormbaarheid en lasbaarheid, sterk reflecterend, volledig recyclebaar

Nadelen: Lage mechanische sterkte (vloeigrens doorgaans 30-100 MPa), slechte bewerkbaarheid bij zeer zachte toestand, gemakkelijk te krassen of te deuken

Vergelijking binnen dezelfde serie1060 is de meest gebruikte staalsoort – het biedt een betere balans tussen kosten en zuiverheid dan 1050 (iets lagere geleidbaarheid) of premium 1070/1200 (hogere zuiverheid, maar duurder). 1100 biedt een marginaal betere sterkte en heeft de voorkeur boven het zachtere 1050 voor diepgetrokken onderdelen.

2xxx-serie: Aluminium-koperlegeringen (warmtebehandelbaar, hoge sterkte)

Koper is het belangrijkste legeringselement en zorgt voor de sterkte die nodig is voor de luchtvaart, maar dit gaat ten koste van de corrosiebestendigheid.

Gemeenschappelijke cijfers: 2014, 2024, 2124, 2219, 2618

Typische vormenPlaat, blik, staaf, smeedstukken, extrusies

Toepassingen: Structurele componenten voor de lucht- en ruimtevaart (rompbekleding, vleugelspanten), hoogwaardige auto-onderdelen (zuigers, wielen), militaire hardware

Voordelen: Zeer hoge treksterkte (tot 570 MPa in T6), uitstekende vermoeiingsweerstand, goede bewerkbaarheid, behoudt zijn sterkte bij hoge temperaturen (2219 voor cryogene tanks)

Nadelen: Slechte corrosiebestendigheid zonder bekleding of coating, gevoeligheid voor spanningscorrosie, lagere lasbaarheid (meestal geklonken)

Vergelijking binnen dezelfde serie2024-T3/T4 is de standaard in de lucht- en ruimtevaart – de beste sterkte-gewichtsverhouding. 2014 biedt betere bewerkbaarheid en wordt veel gebruikt in zware smeedstukken. 2219 blinkt uit in lasbaarheid en cryogene prestaties (SpaceX-tanks). 2618 heeft de voorkeur voor motoronderdelen die bestand zijn tegen hoge temperaturen.

3xxx-serie: Aluminium-mangaanlegeringen (niet-warmtebehandelbaar)

Mangaan zorgt voor een matige sterkte en uitstekende werkverharding.

Gemeenschappelijke cijfers: 3003, 3004, 3105, 3005

Typische vormenPlaat, rol, blik, dakbedekking, buis

ToepassingenDrankblikjes, kookgerei, dakbedekking/gevelbekleding, warmtewisselaars, algemene fabricage

Voordelen: Goede corrosiebestendigheid, uitstekende vervormbaarheid en lasbaarheid, matige sterkte (tot 200 MPa na koudvervorming), kosteneffectief

NadelenKan niet hittebehandeld worden voor een hogere sterkte, lagere sterkte dan hittebehandelbare series.

Vergelijking binnen dezelfde serie3003 is het meest veelzijdig en uitstekend geschikt voor dieptrekken. 3004 heeft een hogere sterkte (meer mangaan + magnesium) en wordt veel gebruikt voor blikjes. 3105 is populair voor gevelbekleding van woningen vanwege de betere hechting van de verf.

4xxx-serie: Aluminium-siliciumlegeringen (vaak gebruikt als vulmateriaal of voor gietvormen)

Silicium verlaagt het smeltpunt en verbetert de vloeibaarheid – vooral bij gietlegeringen, maar ook bij sommige smeedlegeringen.

Gangbare kwaliteiten (gesmede): 4032, 4043 (voornamelijk vuldraad), 4047

Typische vormenPlaatwerk, smeedstukken, lasdraad/lasstaaf

Toepassingen: Lasvulmiddel (4043), zuigers, architectonische bekleding (4047)

VoordelenLage thermische uitzetting, goede slijtvastheid, uitstekende lasbaarheid/vloeibaarheid.

NadelenLagere sterkte dan andere series, beperkt aantal smeedvormen

Vergelijking binnen dezelfde serie4043 is het universele MIG/TIG-lasmateriaal; 4047 biedt een betere vloeibaarheid en scheurweerstand voor bekleding.

5xxx-serie: Aluminium-magnesiumlegeringen (niet-warmtebehandelbaar, maritieme kwaliteit)

Magnesium biedt een uitstekende corrosiebestendigheid, met name in zeewater.

Gemeenschappelijke cijfers: 5052, 5083, 5086, 5454, 5754

Typische vormenPlaat, vel, extrusies, buis

ToepassingenScheepsrompen/constructies, carrosseriepanelen van auto's, drukvaten, cryogene tanks

Voordelen: Uitstekende corrosiebestendigheid (vooral tegen zout water), hoge vermoeiingssterkte, goede lasbaarheid, matige tot hoge sterkte (tot 350 MPa)

NadelenNiet warmtebehandelbaar, hardt snel uit (kan bros worden bij overmatige bewerking), gevoelig voor temperaturen boven 150 °C.

Vergelijking binnen dezelfde serie5052-H32 is de meest gebruikte variant voor algemeen gebruik – de beste vervormbaarheid. 5083-H116/H321 domineert de scheepsbouw vanwege de maximale sterkte en lasbaarheid. 5754 wordt steeds vaker in de automobielindustrie gebruikt voor een betere oppervlakteafwerking.

6xxx-serie: Aluminium-magnesium-siliciumlegeringen (warmtebehandelbaar, extrusiekoningen)

De meest veelzijdige serie: uitstekende extrudeerbaarheid en gemiddelde sterkte.

Gemeenschappelijke cijfers: 6061, 6063, 6082, 6005, 6060, 6101

Typische vormenExtrusies, buizen, staven, platen, vellen

Toepassingen: Architectonische frames, autostructuren, ladders, koelplaten, fietsframes

Toelichting op de verschillende warmtebehandelingsstadia:

  • T4Oplossingswarmtebehandeld en natuurlijk verouderd – goede vervormbaarheid, matige sterkte
  • T5Afgekoeld vanaf de extrusietemperatuur en kunstmatig verouderd – snellere productie, iets lagere sterkte dan T6.
  • T6Oplossingswarmtebehandeld en kunstmatig verouderd - maximale sterkte en hardheid, het meest gebruikelijk voor constructieonderdelen.

VoordelenUitstekende extrudeerbaarheid (vooral 6063), goede corrosiebestendigheid, lasbaar, breed scala aan mechanische eigenschappen door warmtebehandeling.

NadelenLagere sterkte dan 2xxx/7xxx, de kwaliteit van de anodisering varieert per kwaliteit.

Vergelijking binnen dezelfde serie6061-T6 is de structurele krachtpatser (hoger magnesium/siliciumgehalte). 6063-T5/T6 domineert de architectonische extrusie vanwege de gladde afwerking en gemakkelijke vormbaarheid. 6082 (de Europese favoriet) biedt een hogere sterkte dan 6061. 6060 is zachter en ideaal voor complexe vormen.

7xxx-serie: Aluminium-zink-magnesiumlegeringen (warmtebehandelbaar, ultrahoge sterkte)

Zink biedt de hoogste sterkte die in aluminium beschikbaar is.

Gemeenschappelijke cijfers: 7075, 7050, 7010, 7475, 7068

Typische vormenPlaat, staaf, smeedstukken, extrusies

Toepassingen: Vliegtuigrompen/vleugels, hoogwaardige sportartikelen, militaire bepantsering, gereedschapsplaten

VoordelenUitzonderlijke sterkte-gewichtsverhouding (tot 600 MPa), goede vermoeiingsweerstand, uitstekende bewerkbaarheid in T6/T7-harding.

Nadelen: Slechte corrosiebestendigheid zonder bescherming, hoog risico op spanningscorrosie, moeilijk te lassen, duur

Vergelijking binnen dezelfde serie7075-T6/T651 is de klassieke, zeer sterke kwaliteit. 7050/7010 bieden een verbeterde weerstand tegen spanningscorrosie voor dikkere secties. 7475 biedt een betere breuktaaiheid. 7068 is de sterkste commercieel verkrijgbare kwaliteit.

Vooruitblik op aluminiumlegeringen in 2026

Nu elektrische voertuigen lichtere constructies vereisen en de lucht- en ruimtevaartindustrie streeft naar een hoger brandstofrendement, is een aanhoudende groei in de 5xxx-, 6xxx- en geavanceerde 7xxx-kwaliteiten te verwachten. Verbeteringen in recycling en nieuwe warmtebehandelingsprocessen verkleinen de kloof tussen sterkte en duurzaamheid.

Voor meer gedetailleerde informatie, kijk eens opVergelijkingsgids 6061 vs 7075 or 5083 Toepassingen van maritiem aluminium.

Als je op zoek bent naar iemand voor een project, bekijk dan ons complete aanbod.catalogus van aluminiummaterialenofNeem contact met ons op.– we hebben al deze vormen op voorraad en kunnen ook helpen met de douane.

(Inzichten gebaseerd op industriestandaarden, technische specificaties en marktrapporten. Controleer de specifieke projectvereisten altijd bij de leveranciers.)


Geplaatst op: 25 januari 2026